Category Archives: Pamir

Wyprawa na Pik Lenina

„Wszystko w porządku?”, „Wszedłeś?” Takimi słowami przywitali mnie koledzy w „dwójce”. Była godzina jedenasta, jak zszedłem z obozu trzeciego, gdzie spędziłem dwa dni, w trakcie których przeprowadziłem samotny atak na szczyt Piku Lenina( 7134 m.n.p.m.). Przed nami było jeszcze kilka dni zejścia do bazy głównej i dojazd do Osh, jednego z dwóch większych miast Kirgizji.

A zaczęło się tak.

W maju bieżącego roku połączyła nas wspólna pasja i cel. Z pomocą przyjaciół zorganizowaliśmy wyprawę w Pamir. Nasz cel – Pik Lenina .

Ruszyliśmy 3 sierpnia. Lecąc przez Moskwę, już 4 rano byliśmy wśród Kirgizów. Dzięki temu, że większość formalności załatwiliśmy, będąc jeszcze w kraju, to już po jednym dniu pobytu w „cywilizacji” ruszyliśmy w góry . Dojazd sprawnym samochodem terenowym do bazy na Polanie Ługowej( 3820 m.n.p.m.) przebiegł dość szybko. W drodze mieliśmy jeden dzień przymusowego postoju, trochę zamieszania z transportem, w końcu bazę ujrzeliśmy 7, po południu. Po raz pierwszy rozbiliśmy namioty i rozpoczęliśmy przygotowania do walki o górę. Już pierwsze godziny pobytu na wysokości bliskiej 4000 m. dały się niektórym we znaki i dlatego 8 sierpnia do obozu 1 mogłem iść tylko z partnerem z namiotu. Choć od tej chwili wyklarował się podział na 2 dwuosobowe zespoły, to cały czas działaliśmy zależnie od siebie, nie zapominając, że przyjechaliśmy razem.

Read more… →